Rozwój energetyki jądrowej oraz potencjalna lokalizacja drugiej elektrowni jądrowej w Wielkopolsce były głównymi tematami II posiedzenia Wielkopolskiej Rady ds. Energii Jądrowej, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Rada, powołana w lutym br. jako organ doradczo-opiniodawczy Zarządu Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Marszałka Marka Woźniaka, koncentruje swoje działania na wspieraniu transformacji energetycznej regionu oraz budowie zaplecza kompetencyjnego dla sektora jądrowego. Jednym z jej priorytetów jest analiza możliwości ulokowania drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Wielkopolsce Wschodniej.
W jej skład wchodzą przedstawiciele środowiska naukowego oraz sektora biznesowego, w tym:
- Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Rady,
- Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Zastępca Przewodniczącego Rady,
- prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej,
- prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- dr hab. Adam Rachocki, prof. IFM PAN, Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
- dr hab. Jacek Guliński, prof. UAM, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „WielkoPolski Atom”,
- Damian Brzóska, Prezes Tureckiej Izby Gospodarczej, przedstawiciel Wielkopolskiej Rady Trzydziestu.
Podczas drugiego posiedzenia, które odbyło się 19 maja, wręczono akty powołania nowym członkom Rady (prof. IFM PAN dr. hab. Adamowi Rachockiemu, Zastępcy Dyrektora Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu; prof. dr. hab. Krzysztofowi Dragonowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kierownikowi Pracowni Hydrogeologii i Ochrony Wód; prof. dr. hab. Wojciechowi Kempińskiemu, z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, Kierownikowi Zakładu Fizyki Niskich Temperatur; prof. UPP dr. hab. Inż. Krzysztofowi Otrembie z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Kierownikowi Pracowni Rekultywacji w Koninie na Katedrze Gleboznawstwa, Rekultywacji i Geodezji na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP; prof. dr. hab. inż. Krzysztofowi Szoszkiewiczowi, Rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; prof. UAM dr. hab. inż. Jędrzejowi Wierzbickiemu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Prodziekanowi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych ds. Nauki i Rozwoju, Kierownikowi Pracowni Geoinżynierii i Sedymentologii oraz prof. dr. hab. inż. Januszowi Wojtkowiakowi z Politechniki Poznańskej, Pełnomocnikowi Rektora PP ds. energetyki) oraz omówiono dotychczasowe działania i plany dalszego wsparcia rozwoju sektora jądrowego w regionie.
Wkład PEJ
Kluczowym punktem spotkania była prezentacja ekspertek Polskich Elektrowni Jądrowych. Alicja Sagan zaprezentowała aktualny status projektu pierwszej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, wskazując na doświadczenia istotne z perspektywy kolejnych inwestycji. Z kolei Anna Grzegorczyk i Katarzyna Polerowicz-Kelma z Działu Budowania Kompetencji w PEJ podkreśliły znaczenie współpracy z regionalnymi uczelniami i biznesem w zakresie budowy kadr i kompetencji dla sektora jądrowego, co może stanowić istotną szansę rozwojową dla Wielkopolski.
Posiedzenie potwierdziło rosnącą rolę i gotowość regionów w przygotowaniach do rozwoju energetyki jądrowej oraz znaczenie partnerstwa z kluczowymi podmiotami branżowymi, w tym PEJ.
